Batterireparatör 2-32S 15A 20A 25A Litiumbatteri Automatisk Equalizer HTB-J32S25A
Produktinformation
Produktetiketter
Specifikationer
Heltec litiumbatteri-utjämnare specifikationer:
  • 2-24S 25A
  • 2–32S 15A/20A/25A
Produktinformation
Varumärke: HeltecBMS
Ursprung: Kina
Certifiering: WEEE-avfall
Garanti: 3 månader
MOQ: 1 st
Batterityp: Ternärt litium, litiumjärnfosfat, titan-koboltlitium
Nominell spänning: DC12V
Reparationsområde: 2-24S/2-32S
Balansström: 15A/20A/25A
Storlek: 360*290*170MM
Anpassning
  • Anpassad logotyp
  • Anpassad förpackning
  • Grafisk anpassning
Paket
1. Batterireparatör *1 set.
2. Antistatisk påse, antistatisk svamp och wellpapp.
Köpinformation
  • Frakt från:
    1. Företag/fabrik i Kina
    2. Lager i USA/Polen/Ryssland/Brasilien
    Kontakta ossatt förhandla om fraktdetaljer
  • Betalning: 100% TT rekommenderas
  • Returer och återbetalningar: Rätt till returer och återbetalningar
Drag
  • Nominell spänning: DC12V
  • Reparationsområde: 2-32S
  • Balanseringsström: 15A/20A/25A (justerbar)
Arbetsprincip
① Manuell utjämning
② Automatisk utjämning
③ Laddningsutjämning
Inställningsparametrarna för laddningsutjämning är följande:
Balansparametrar för litiumjärnfosfat:
Monomeröverspänningsskydd: 3,650 V Monomeröverspänningsåterställning: 3,650 V Tvingad utjämningsspänning: 3,650 V
Utjämningsstartspänningen är inställd på det lägsta värdet av strängspänningen = V, spänningsskillnaden för utjämningsmonomeren: 0,005 V, och andelen av utjämningsströmmen: 5 % ~ 100 %.
Parametrar för utjämning av ternära litiumladdning:
Monomeröverspänningsskydd: 4,250 V Monomeröverspänningsåterställning: 4,200 V Tvingad utjämningsspänning: 4,250 V
Utjämningsstartspänning: 4.000V Utjämningsmonomerspänningsskillnad: 0.005V Utjämningsströmförhållande: 5%~100%
Vid laddningsutjämning måste "batteriets negativa pol" på maskinens frontpanel anslutas till batteriets allmänna negativa pol, laddarens negativa pol är ansluten till maskinens frontpanels "laddningsnegativa pol", och laddarens positiva pol är ansluten till batteriets positiva pol. Innan balanserat tillstånd inträder får laddningsströmmen inte överstiga 25 A, laddningsströmmen överstiger inte 5 A när den når en balanserad start (litiumjärnfosfat 3,450 V/ternärt litium 4,00 V), för att effekten av liten strömbalansering kommer att vara bättre.
Batteri-utjämnare-batteri-balanseringsmaskin (7)
Batteri-utjämnare-batteri-balanseringsmaskin (6)
Modellval
Tekniskt index Produktmodell
Modell HTB-J24S25A HTB-J32S15A HTB-J32S20A HTB-J32S25A
Tillämpliga batteristrängar 2-24S 2-32S
Tillämplig batterityp LFP/NCM/LTO
Max balanseringsström 25A 15A 20A 25A
Balansparametrar för litiumjärnfosfat Monomeröverspänningsskydd: 3,65 V
Återställning av monomeröverspänning: 3,65 V
Tvingad utjämningsspänning: 3,65 V
Utjämningsmonomerspänningsskillnad: 0,005 V
Andel av utjämningsströmmen: 5%~100%
Balansparametrar för ternärt litium Monomeröverspänningsskydd: 4,25 V
Monomeröverspänningsåterställning: 4,2 V
Tvingad utjämningsspänning: 4,25 V
Utjämningsstartspänning: 4V
Utjämningsströmförhållande: 5%~100%
Storlek (cm) 36*29*17
Vikt (kg) 6,5 9,5
Notera
② Under laddningsutjämningen måste "batteriets negativa pol" på maskinens frontpanel vara ansluten till hela batteripaketets negativa pol, laddarens negativa pol är ansluten till "laddningens negativa pol" på maskinens frontpanel, och laddarens positiva pol är ansluten till batteriets positiva pol. Laddningsströmmen får inte överstiga 25 A innan jämviktsläget uppnås, och laddningsströmmen får inte överstiga 5 A när jämvikt uppnås (litiumjärnfosfat 3,45 V/ternärt litium 4 V). En liten strömbalanseffekt blir bättre.
③ Valfri strömförsörjning
  • 0–120 V systemanvändning (upp till 24 sekunder); 0–135 V systemanvändning (upp till 32 sekunder).
  • Enfas 220V strömförsörjning.